Aktualności

Promocja książki Zbigniewa Zięby „Jarosławskie cmentarze”
Spotkanie 28 października 2008 r. w jarosławskim Ratuszu prowadził burmistrz Andrzej Wyczawski. Przybyli przyjaciele Zbigniewa Zięby, miłośnicy Jarosławia, przewodnicy z prezesem Ryszardem Nykunem na czele oraz dziennikarze.
Książka „Jarosławskie cmentarze” ma ponad 700 stron. Opisane są w niej nie istniejące cmentarze przy kościołach i cerkwiach, krypty kościelne, grobowiec ss. Niepokalanek, cmentarz choleryczny, żydowski, ewangelicki, a także cmentarze i mogiły wojenne. Najwięcej miejsca zajmuje Stary i Nowy Cmentarz. Zbigniew Zięba zamieścił liczne biogramy mistrzów sztuki nagrobnej. Publikacja zaopatrzona jest w mapki Starego i Nowego Cmentarza, spis alfabetyczny nazwisk oraz słowniczek pojęć i symboli. Wydawnictwo zostało sfinansowana przez Gminę Miejską Jarosław.
„Kontynuator pięknych tradycji regionalnego dziejopisarstwa” – tymi słowami określiła Józefa Frendo, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Zbigniewa Ziębę, autora książki „Jarosławskie cmentarze”.
„Zbigniew Zięba znany jest z wielu publikacji w Biuletynie Informacyjnym Miasta Jarosławia, licznych wywiadów w prasie, radiu i telewizji. Często dzieli się swoją wiedzą z uczniami jarosławskich szkół i jest „encyklopedią wiedzy” dla studentów piszących różnego rodzaju prace licencjackie i magisterskie. W ubiegłym roku napisał scenariusz do filmu zrealizowanego przez Krzysztofa Peszkę „Jarosławski cmentarz – stary i nowy”. Otrzymał dwukrotnie statuetkę „Jarosława” w 1997 r. i 2007 r., a w roku 1999 Złotą Odznakę „Za opiekę nad zabytkami” przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki RP. Książka, którą dzisiaj mogą Państwo nabyć, to praca naukowa, prawdziwa perła, jakiej nie było jeszcze w Jarosławiu” - mówił burmistrz Andrzej Wyczawski, organizator uroczystości.
Zofia Bieńkowska, starszy kustosz muzeum w Jarosławiu nazwała Zbigniewa Ziębę „jarosławskim Waldorffem”, ponieważ od wielu lat uczestniczy w kwestach na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.
Liczne zdjęcia zarówno nagrobków, jak i fotokopie pochowanych na cmentarzach osób wykonał w większości Henryk Górecki, pracownik muzeum. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że p. Henryk był nauczycielem muzyki, pracował w operetce krakowskiej, był członkiem zespołów jazzowych m.in. w „Klubie pod Jaszczurami” i „Piwnicy pod Baranami”. Miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych także za granicą w Zurychu, Schönebeck i Nowym Jorku. W 2000 r. za cykl fotografii o Jarosławiu otrzymał nagrodę Fotoklubu RP, a w 2005 r. prestiżową nagrodę ministra kultury i sztuki tzw. Sybillę.
"Ojcem chrzestnym jest w pewnym sensie poseł Tomasz Kulesza, który przed trzema laty zaproponował mi napisanie niewielkiej broszurki o cmentarzu, którą planowaliśmy sprzedawać podczas kwesty w dniu Wszystkich Świętych" – tłumaczył Zbigniew Zięba.
Stary Cmentarz w Jarosławiu założony został w 1784 r. na podstawie dekretu cesarza Józefa II, który zakazywał grzebanie zmarłych w obrębie zamieszkałych miejscowości. Jest starszy nawet od Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, Powązkowskiego w Warszawie i Rakowieckiego w Krakowie.